Zaproszenia

Kup zaproszenia taniej!

Narzędzia

Zaplanuj imprezę - to proste!

Porady

Jak zorganizować udaną imprezę?

Forum

Zobacz co mówią inni, podziel się opinią

Szwedzki stół na imprezie rodzinnej

Słowa kluczowe: menu na przyjęcie , savoir-vivre
Szwedzki stół na imprezie rodzinnej
Chcielibyśmy zaprosić więcej osób, ale najzwyczajniej nie pomieszczą się one przy stole. Rozwiązaniem takiego problemu może być zorganizowanie imprezy domowej ze szwedzkim stołem.
 
Szwedzki bufet czy też inaczej szwedzki stół (Smörgåsbord) oznacza w dosłownym tłumaczeniu stół kanapkowy. Ten sposób podejmowania gości polega przygotowaniu kilku, kilkunastu potraw i przekąsek oraz napojów i ustawieniu ich na stole wraz z niezbędnymi do konsumpcji sztućcami i naczyniami.
 
Samoobsługa gości
 
Wszystkich obowiązuje samoobsługa, jednak na gospodarzach spoczywa obowiązek dbania o to, by nie brakowało napojów i jedzenia, ani czystych naczyń. Organizujący imprezę powinni dbać również o estetykę stołu, dyskretnie zbierać i wynosić do kuchni brudne talerze i sztućce pozostawione przez gości.
 
Gospodarze powinni zapraszać gości do poczęstunku, nie narzucając im jednak ani kolejności ani tempa spożywania potraw.
 
Swoboda na przyjęciu
 
Zaletą takiego przyjęcia jest swoboda. Jedzenie nie przeszkadza w nawiązywaniu kontaktów i konwersacjach. Goście i gospodarze nie są skrepowani miejscem, mogą prowadzić swobodne rozmowy z wybranymi osobami, przysiadając się do różnych grup. Poza tym goście mają dowolność w wyborze potraw, sami wybierają co i w jakiej ilości chcą zjeść kierując się własnymi upodobaniami dietetycznymi i kulinarnymi.
 
Na przyjęciu w formie bufetu jada się na stojąco, bądź przysiadając na kanapach, fotelach i krzesłach rozstawionych w pokoju. Najlepiej jest więc przygotować potrawy, do zjedzenia których nie potrzeba noża. Jeśli jednak chcemy podać danie, które należy pokroić, goście powinni zrobić to przy stole, a następnie odłożyć nóż i odejść od bufetu tylko z talerzem i widelcem.
 
Menu na szwedzki stół
 
Na szwedzkim stole dobrze sprawdzają się sałatki, surówki, koreczki, małe kanapki, owoce morza, sery i wędliny oraz świeże i konserwowe warzywa pokrojone na plastry lub kawałeczki. W bufecie powinno znaleźć się także pieczywo i masło.
 
Możemy pokusić się o podanie gorących dań. Bigos, strogonoff czy gulasz podajemy wówczas w naczyniach z podgrzewaczami, a zupę w wazie. Zadbać wówczas należy o dodatkowe naczynia - małe miseczki lub bulionówki i łyżki.
 
Jeżeli w menu przyjęcia przewidziano deser na stole powinny stać patery z owocami, cukierkami i ciasteczkami. Można zaserwować także ciasta pokrojone na kawałki lub torty. W bufecie nie może zabraknąć również zimnych napojów - alkoholowych i bezalkoholowych, a także kawy i herbaty w termosach. Obowiązkowe są również serwetki jednorazowe.
 
Szwedzki stół świetnie sprawdzi się na imprezie rodzinnej z okazji urodzin lub imienin, zdanego egzaminu, sukcesu zawodowego czy parapetówki. Będzie też najodpowiedniejszą formą przyjęcia połączonego z tańcami. Tą formę spotkań i poczęstunku cenią sobie głównie młodsze osoby, nie przywiązane zbytnio do tradycji przyjęć przy stole.
 
Zaletą szwedzkiego bufetu jest też mniej rygorystyczna punktualność. Chwilę spóźniony gość może nie obawiać się, że ominął go obiad i że jego miejsce przy tradycyjnym stole pozostawało puste.
 
Ewa Piasecka
 
* Zaplanuj przyjęcie urodzinowe z głową! Miej wszystko pod kontrolą, bez stresu i nerwów, że o czymś zapomnisz. Skorzystaj z naszego planera urodzinowego

* Szukasz wyjątkowych strojów komunijnych w dobrych cenach? Tu znajdziesz piękne stroje komunijne

24/03/2011
blog comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego