Zaproszenia

Kup zaproszenia taniej!

Narzędzia

Zaplanuj imprezę - to proste!

Porady

Jak zorganizować udaną imprezę?

Forum

Zobacz co mówią inni, podziel się opinią

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny
… a które z różnych względów nie mogą lub nie chcą brać ślubu w jakimkolwiek obrządku religijnym. Na całym świecie działa wiele organizacji, które zajmują się organizacją tego typu ślubów. W Polsce jest nią Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, działające od 2005 roku.
 
Pierwszy ślub humanistyczny
 
Pierwszą „humanistyczną” parą byli Monika Szmidt i Miłosz Kuligowski, ich ślub miał miejsce w grudniu 2007 roku. Odpowiedzieli na ogłoszenie Stowarzyszenia Racjonalistów, które szukało chętnych do tak niezwykłego zamanifestowania swojego związku i przekonań.
 
Ceremonię poprowadzili: Krzysztof Tanewski z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz Jane Bechtel ze Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego.
 
Sam ślub miał dość niecodzienny przebieg. Zamiast tradycyjnej przysięgi, młodzi przysięgli sobie przytulanie i przynoszenie kawy do łóżka:
 
"Zobowiązuję się do przynoszenia ci porannej kawy. Przysięgam, że będę cię przytulać i całować. Obiecuję dzielić się z tobą wszystkim: myślami i materiałem genetycznym. Złość się na mnie, jeśli to konieczne i wybaczaj, jeśli to możliwe. Tęsknij, gdy wyjadę lub gdy wyjdę do drugiego pokoju."
 
Przysięga na ślubie humanistycznym
 
Przysięga małżeńska została ułożona przez samych narzeczonych. Jedyną rzeczą, w której ten ślub przypominał tradycyjny, była wymiana pierścionków. Elementem ceremonii było odczytanie wybranych przez Parę Młodą fragmentów książek - „Kociej kołyski” Kurta Vonneguta i „Mszy wędrującej” Edwarda Stachury.
 
Śluby humanistyczne są alternatywą dla ślubów kościelnych. W niektórych krajach są one łączone ze ślubem cywilnym. Przyszli małżonkowie mają duży wpływ na przebieg uroczystości, bo jest ona organizowana specjalnie dla nich i zgodnie z ich przekonaniami. Sami wybierają muzykę, miejsce, układają treść przysięgi. Były już na przykład śluby rowerowe, kinowe i śluby wśród świec.
 
Warunki do zawarcia ślubu humanistycznego
 
Jest on stworzony dla osób, którym zależy na niebanalnej ceremonii, będącej wyrazem ich indywidualności. Organizacje humanistyczne (http://ceremoniehumanistyczne.pl/faq.html) respektują jednak tzw. przeszkody małżeńskie prawa cywilnego:
 
· nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów i za zgodą prawnych opiekunów możemy zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny
· nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba ubezwłasnowolniona całkowicie
· nie może zawrzeć małżeństwa humanistycznego osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym
· nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim
· nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej i rodzeństwo
· nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa przysposabiający i przysposobiony
 
Ślub humanistyczny to niezwykły sposób zawarcia małżeństwa, przeznaczony zwłaszcza dla tych, którzy z niechęcią podchodzą do przyjętych schematów, kanonów i sztywnych reguł.
 
Celina Fit
 
* Najpiękniejsze historie o miłości, prosto z serca wzruszające historie miłosne

* Wyjątkowe i niepowtarzalne ręcznie robione zaproszenia ślubne

A tak właśnie wyglądał pierwszy polski ślub humanistyczny:

21/01/2011
blog comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego