Zaproszenia

Kup zaproszenia taniej!

Narzędzia

Zaplanuj imprezę - to proste!

Porady

Jak zorganizować udaną imprezę?

Forum

Zobacz co mówią inni, podziel się opinią

Co powinno znaleźć się na tradycyjnym stole wielkanocnym?

Słowa kluczowe: wielkanoc , menu na wielkanoc
Co powinno znaleźć się na tradycyjnym stole wielkanocnym?

Niezależnie od tego, czy sami przygotowujemy świąteczne dania, czy wybieramy się na Święta Wielkanocne do rodziny czy przyjaciół, z pewnością centralne miejsce na wielkanocnym stole zajmie jajko, przygotowane na różne sposoby. Dzielimy się nim składając sobie życzenia, tak jak dzielimy się opłatkiem podczas wigilii. Jajko jest symbolem dostatku i powodzenia, więc im więcej potraw z jaj pojawi się na wielkanocnym stole, tym większa będzie nasza pomyślność. Zatem na stole wielkanocnym powinny znaleźć się jajka gotowane na twardo w majonezie, jajka faszerowane oraz sałatka warzywna z jajkiem w roli głównej. Na stole nie może zabraknąć także kilku rodzajów pieczonych mięs, kiełbas, szynek czy domowych pasztetów. Obowiązkowym dodatkiem do smaku jest chrzan i ćwikła.

Na wielkanocne śniadanie można podać tradycyjnie jajka na twardo w różnych kombinacjach, z różnymi dodatkami, a także różnego rodzaju sałatki warzywne i mięso – zwłaszcza tradycyjną białą kiełbasę. Świątecznym akcentem na stole może być rzeżucha - stanowi ona świetny dodatek do potraw.

Na wielkanocny obiad może składać się barszcz biały z kiełbasą lub żurek z ziemniakami i jajkiem. Na drugie danie koniecznie pieczone mięso – kurczak lub kaczka. A na deser tradycyjna wielkanocna babka drożdżowa lub słodki kolorowy mazurek.

Wielkanocna kolacja to przede wszystkim talerz wędlin i różnego rodzaju mięs – szynka, boczek faszerowany, schab, a także pasztety. Wszystko to w towarzystwie chrzanu, ćwikły z chrzanem czy sosu tatarskiego.

Tradycja w każdym regionie Polski jest inna i menu wielkanocne może różnic się w zależności od regionu. Nie zmienia to jednak faktu, że na każdym stole będą królować potrawy z jajek, wielkanocny zajączek i świąteczny mazurek.

Paulina Karpińska

* Sprawdź największą galerię wiosennych i wielkanocnych dekoracji. Zobacz wielkanocne dekoracje
 
* Zaplanuj Święta z głową. Bez stresu i nerwów, że o czymś zapomnisz. Skorzystaj z naszego Planera świątecznego!
05/07/2010
blog comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego