Zaproszenia

Kup zaproszenia taniej!

Narzędzia

Zaplanuj imprezę - to proste!

Porady

Jak zorganizować udaną imprezę?

Forum

Zobacz co mówią inni, podziel się opinią

Z okazji imienin, czyli co powinno się znaleźć na naszym stole?

Z okazji imienin, czyli co powinno się znaleźć na naszym stole?

Przyjęcie imieninowe zazwyczaj składa się z dwóch części: pierwsza to ta, podczas której na stole pojawiają się konkretne dania do jedzenia i mocniejsze alkohole; druga - kiedy podaje się ciasta, torty, owoce i lekkie alkohole.

Oczywiście, wiele osób ma swoje stałe sprawdzone menu, które znajdzie się na przyjęciu. Często idąc do kogoś na przyjęcie imieninowe, wiemy, że u koleżanki Marioli będą wspaniałe flaki, a u Grześka wyborny tort makowy.

Dekoracje na imieniny

Najważniejszą sprawą, decydującą o jakości przyjęcia, oprócz smakowitego jedzenia, jest przygotowanie stołu – elegancki obrus i zastawa, niewielkie kwiatki w małych wazonikach, serwetki – jeśli papierowe to w serwetnikach, jeśli z materiału to albo fantazyjnie złożone obok nakrycia, albo w indywidualnych ozdobnych serwetnikach (przypominające maleńkie bransoletki).

Menu na imieniny

Na tradycyjnym stole imieninowym powinny znaleźć się sałatki – w większości domów z takiej okazji pojawia się sałatka włoska – jest to typowa sałatka z gotowanych warzyw, zielonego groszku, ogórków kiszonych, jajka i różnych innych dodatków, w zależności od upodobań pani dom,u oraz majonezu. Teraz jednak są setki przepisów na sałatki zarówno czysto warzywne, jak również w połączeniu z rybami (łososiem, tuńczykiem), z żółtym serem, suszonymi pomidorami. Takie sałatki można traktować, jako przystawki lub dodatki do wędlin.

Prócz sałatek, warto, by na stole znalazł się chrzan, ogórki kiszone i konserwowe, musztarda, ketchup. Wędliny powinny być cienko pokrojone i ułożone na ozdobionym zieleniną półmisku – liściem sałaty, łodyżkami natki pietruszki, dekorację mogą być również fantazyjne kawałki papryki. 

Bardzo cenione na takich przyjęciach są domowe pieczenie: schab i karkówka cieniutko pokrojone w plastry, boczek, czy pasztet domowy. Na imieniny znakomicie pasują śledzie – w oliwie z cebulką, w śmietanie z różnymi dodatkami, różnego rodzaju koreczki rybne. Do tego pieczywo – najlepiej podane w koszyczkach z nieskazitelnie białą serwetką. Do tego podajemy alkohole wysokoprocentowe w małych kieliszkach lub/i wytrawne lub półwytrawne wina. Nie powinno zabraknąć napojów typu cola, woda mineralna bez gazu i z gazem, soki owocowe. W Polsce nie ma tradycji picia drinków, ale warto podać wysokie szklanki i lód oraz cytrynę i tonic – być może goście zażyczą sobie właśnie drinka.

Gdy goście zjedzą przystawki i wędlinę, podaje się dania na ciepło, mogą to być flaki, bigos, pieczony drób, dania egzotyczne, np. tajskie czy chińskie. Następnie należy szybko uprzątnąć stół – warto być przygotowanemu na zmianę obrusa, w końcu podczas biesiady na pewno niejeden kawałek jedzenia spadnie na obrus. Szybko rozstawiamy talerzyki deserowe, a na stole powinien znaleźć się tort, dobre ciasta, cukierki i pomadki – zarówno w papierkach i bez. Mogą pojawić się sałatki owocowe, galaretki na przykład z bitą śmietaną i owocami, lody, kremy, a do tego kawa, herbata, soki owocowe i lekkie wina deserowe i słodkie.

Jeśli w pierwszej części przyjęcia zaserwowaliśmy gościom dużo dobrego jedzenia, to porcje słodkich deserów nie powinny być zbyt obfite, bo postawi to gości w kłopotliwej sytuacji – zostawianie niedojedzonych dań jest nieeleganckie, a na duże porcje zazwyczaj nie ma już miejsca, a przecież każdy ma ochotę spróbować słodkości.

Jest to oczywiście przykład bardzo tradycyjnego przyjęcia imieninowego. Ale mogą być również inne wersje takiego spotkania przy stole z rodziną i przyjaciółmi. Coraz częściej praktykowane jest organizowanie spotkania przy kawie i słodyczach. Czasami serwowane jest jedno oryginalne danie i deser. Wybór formy ugoszczenia przyjaciół należy wyłącznie do solenizanta. Najważniejsze, to zapewnić na przyjęciu dobry nastrój i humor.

Klaudia Kula

* Najpiękniejsze historie o miłości, prosto z serca wzruszające historie miłosne

* Prawdziwe oblicze naszego życia! Historie i ciekawostki prosto z życia

11/06/2010
blog comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego